geri jaukai karpiams

Kodėl geri jaukai smirda?

Nors žuvis negali jaukų pauostyti, mes, žvejai, dažniausiai jauką ir renkamės pagal aromatą. Tad kaip gali būti, kad vėmalais arba supuvusia žuvimi „kvepiantys“ jaukai gaudo geriausiai? Šį kartą kalbame apie kvapą.

Atrodo absurdiška, tačiau čia galioja taisyklė – kuo jaukas labiau mums smirda, tuo, tikėtina, jis geriau gaudys žuvis. Taip pat, jeigu gaminame jaukus patys ir uostome aromato koncentratus, lengvi ir malonūs aromatai veikia ženkliai silpniau negu tie, kurie verčia riesti nosį. Prisimename atvejį, kai naudojome skirtingus Tutti Frutti kvapų koncentratus. Rezultatus davė tik tas koncentratas, kurį pauosčius visada pradėdavome kosėti arba čiaudėti.

Kodėl taip yra? Kodėl tai, kas žmogui atrodo atgrasu, karpiui yra labai skanu? Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl stipriai kvepiantys ir, žmogiškai žiūrint, „smirdantys“ jaukai yra tokie efektyvūs karpių žvejyboje.

Natūralus karpių maisto pasirinkimas

Karpiai daugiausiai minta organinėmis medžiagomis, vėžiagyviais, kirminais, moliuskais ir kitais natūraliais vandens gyviais. Daugelis šių maisto šaltinių natūraliai skleidžia stiprų kvapą, ypač kai pradeda irti ar fermentuotis. Nepamirškime, kad didžioji dalis šio maisto yra randama dumble. O dumblas yra mirusių organinių dalelių darinys. Kokį kvapą skleidžia natūralus karpio maistas? Apžvelkime kelis:

  • Kriliai ir kiti vėžiagyviai – jų irimo metu išsiskiria stiprus aromatas, kuris po vandeniu lengvai sklinda ir pritraukia žuvis. Net ir tas pats kriliaus kvapo koncentratas yra išgautas iš mirusių vandeninės kilmės organizmų medžiagų, tokių kaip TMA. Tai nuostabus aromatas, bet nerekomenduojame jo uostyti gryno – gali tekti apsilankyti tualete 😊
  • Fermentuotos organinės medžiagos – daugelis gamtoje aptinkamų maisto šaltinių, kuriuos mėgsta karpiai, natūraliai praeina fermentacijos procesą. Mielės (grybai), bakterijos nuolat rūgsta ir išskiria itin stiprius aromatus.
  • Dugno bakterijos ir purvas – dugno aplinka, kurioje gyvena ir minta karpiai, dažnai yra kupina anaerobinių bakterijų, kurios taip pat skleidžia intensyvius kvapus.

Fermentacija ir aminorūgštys – pagrindiniai traukos elementai

Vienas pagrindinių veiksnių, kodėl „bjauriai“ kvepiantys jaukai karpiams yra efektyvūs, yra laisvosios aminorūgštys. Amino rūgštys yra suskilusios baltymo dalelės, kurių nereikia virškinti (nepamirškime, kad karpiai neturi skrandžio ir jų virškinimo traktas yra daug greitesnis negu žinduolių). Fermentacijos proceso metu (pvz., kai naudojami hidrolizuoti žuvies, kepenų ar kriliaus ekstraktai) baltymai skyla į trumpesnes grandines ir išlaisvina aminorūgštis, kurios vandenyje greitai pasklinda ir veikia karpių skonio bei kvapo receptorius.

Dažniausiai naudojami „dvokiančių“ jaukų ingredientai:

  • Žuvies hidrolizatai – fermentuoti skysčiai, turintys intensyvų žuvies kvapą („Fish Hydro“, „Aminol“, „Fish Sauce“ ir pan). Jeigu reikėtų naudoti tik vieną skystą papildą visoms likusioms gyvenimo žūklėms, ko gero geriausia būtų rinktis kažką iš šio sąrašo.
  • Kriliaus ekstraktas – pasižymi stipriu vėžiagyvių aromatu, kuris žuvims primena natūralų maisto šaltinį.
  • Kepenų hidrolizatai – turtingi aminorūgščių, kurie skatina žuvis maitintis net tada, kai jos nėra aktyvios.
  • Fermentuoti sojų produktai – tam tikri sojų padažai ar misa gali būti veiksmingi, nes jie natūraliai išskiria maistines medžiagas ir fermentacijos metu susidariusias rūgštis. Pavyzdžiui, dėl to sojos padažas yra puikus atraktorius karpiams.
  • Sūrio ir mielių ekstraktai – stiprus sūrio kvapas gali būti labai patrauklus karpiams, nes šiame procese taip pat susidaro laisvosios aminorūgštys. Tiek sūris, tiek mielės (alaus, Brocacel ir pan.) turi labai daug baltymų, kas yra pagrindinis karpių maistas.

Organinės rūgštys

Tyrinėjant karpių žūklės atraktorius, vyrauja nuomonė, kad svarbiausi atrakcijos komponentai yra amino rūgšys, organinės rūgštys, nukleotidai ir esteriai. Greičiausią efektą iš šių medžiagų duoda organinės rūgštys. Ir spėkite, kokio jos kvapo? 😊 Gama išsami: supuvusio kiaušinio, skrandžio turinio, amoniako ir pan.

N-Butyrinė rūgštis smirda vėmalais, kaproinė rūgštis primena supuvusias daržoves, tuo tarpu jos jau tapo legendiniais atraktoriais. Negana to, kad šios rūgštys yra efektyvios po vieną, geriausią rezultatą galima pasiekti jas sumaišius į mišinį, naudojant po nedaug, bet 5-8 skirtingų rūšių komponentus. Tokį kvapų mišinį tikrai galime vadinti „pragarišku“ žmogaus nosiai, tačiau „dangišku“ karpio receptoriams.

Organinių rūgščių principu yra kurtas Monster Crab kvapas – kas yra uostę gryno koncentrato, supranta, apie kokio aromato kvapą kalbame.

Tad nepasikliaukite vien savo nosimi 😊 Jeigu mums smirda, žuviai neretai „kvepia“.

Close